Nie lekceważ zaczerwienionych oczu

Zaczerwienione oczy - przyczyny

Alergia, zapalenie spojówek, alkohol, sen, soczewki kontaktowe, jaskra... czerwone oczy mogą być objawem drobnych dolegliwości lub poważnej choroby.

Czasami nasze oczy postanawiają świętować Halloween na własną rękę, upodabniając nas do wampirów. Ponieważ wiele czynników może powodować zaczerwienienie oczu, nie zawsze łatwo jest określić dokładną przyczynę i znaleźć odpowiednie lekarstwo. Naczynia krwionośne na powierzchni oka mogą ulec rozszerzeniu lub zapaleniu z powodów, które są bardzo proste do wyleczenia lub z powodu poważnych chorób, które mogą mieć wpływ na nasz wzrok, a nawet doprowadzić do ślepoty.

  • Alergia

Kurz, pyłki, zwierzęta, detergenty... alergeny czają się wszędzie wokół nas. Mogą one powodować nie tylko swędzenie i nieustanne łzawienie, ale także zaczerwienienie. Aby złagodzić ten objaw, należy przepłukać oczy chłodną wodą lub zastosować kompres. Pomocne mogą być krople dla alergików i leki antyhistaminowe dostępne w aptekach.

  • Conjunctivitis

Ta bakteryjna, wirusowa lub alergiczna infekcja może powodować czerwone, opuchnięte, wodniste i swędzące oczy. Przykładanie zimnych okładów może pomóc w złagodzeniu zaczerwienienia. Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy jest to zapalenie spojówek, lub jeśli infekcja utrzymuje się przez kilka dni, zgłoś się do lekarza.

  • Zakrapiany wieczór

Jeśli wypiłaś o kilka drinków za dużo i nie przespałaś nocy, nic dziwnego, że twoje oczy są zaczerwienione (i ewentualnie podkrążone). Alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych w oczach, co skutkuje zwiększonym przepływem krwi. Brak snu zmniejsza ilość tlenu dostarczanego do oczu, powodując jednocześnie suchość rogówki. Użyj kropli do oczu i chłodnych okładów, aby złagodzić ten dyskomfort.

  • Soczewki kontaktowe

Noszenie soczewek kontaktowych przez zbyt długi czas lub na noc nie jest dobrym pomysłem. Mogą one blokować przepływ tlenu i podrażniać rogówkę. Rezultat: czerwone oczy. W najgorszym przypadku podrażnienie może doprowadzić do infekcji, a następnie owrzodzenia rogówki. Aby uniknąć tego problemu, należy dokładnie przestrzegać instrukcji pielęgnacji soczewek i pamiętać o zdejmowaniu soczewek przed snem.

  • Zespół suchego oka

Objawia się pieczeniem oczu, wydzieliną surowiczą i umiarkowanym przekrwieniem. Suche oko spowodowane jest  zaburzeniami filmu łzowego, wywołuje je nadmierne spędzanie czasu przed komputerem, smartfonem lub tabletem. Uczucie suchości w oczach wywołane jest niedostatecznym wydzielaniem łez lub nieprawidłowym ich składem. Niedostatecznie nawilżony narząd wzroku staje się bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje, a odsłonięta rogówka stanowi znikomą barierę dla chorobotwórczych mikroorganizmów.

  • Krwotok

Krwotok podspojówkowy może wystąpić, gdy naczynie krwionośne tuż pod powierzchnią oka pęka, z powodu pewnego stopnia wstrząsu, a krew tworzy jasnoczerwoną plamę w białku oka. Jest to częsty uraz i choć krwawienie wygląda poważnie, prawdopodobnie nie wpłynie na widzenie. Czerwona plamka zwykle zanika w ciągu kilku tygodni.

  • Jaskra

Gdy ciśnienie w oku wzrasta z powodu gromadzenia się płynu, włókna wzrokowe ulegają zniszczeniu, a pole widzenia stopniowo się zmniejsza. Nazywa się to jaskrą. Choroba ta, związana z uszkodzeniem nerwu wzrokowego, jest często poprzedzona takimi objawami jak zaczerwienienie oczu, niewyraźne widzenie, ból oczu i zniekształcenie światła. Nieleczona jaskra może prowadzić do ślepoty. Dlatego ważne jest, aby w przypadku wystąpienia tych objawów skonsultować się z okulistą w celu przeprowadzenia pełnego badania.

Jeśli zaczerwienione oczy utrzymują się kilka tygodni, należy skonsultować się z lekarzem. Zwłaszcza jeśli czerwonym oczom towarzyszą objawy takie jak silny ból oka i głowy, podwójne widzenie lub zaburzenia widzenia, światłowstręt czy występowanie tęczowych kół wokół źródeł światła.


Badania ankietowe od 4 zł.