Zalety i wady wywiadów pogłębionych

O ile badania ilościowe pomagają przedsiębiorstwom określić ich potrzeby biznesowe w ujęciu ilościowym, o tyle badania jakościowe są niezbędne do uzyskania bardziej szczegółowych informacji. Badania jakościowe mogą być realizowane na wiele różnych sposobów, jedną z najbardziej znanych metod jest badanie grup fokusowych. Czasami jednak warto przeprowadzić pogłębione wywiady z konsumentami. Dogłębny wywiad to długa rozmowa z uczestnikami na temat specyfiki tego, co badasz. Wywiady prowadzone są z wykorzystaniem przewodnika do dyskusji, który jest przygotowywany przed spotkaniem. Stanowi on zarys tego, jak rozmowa będzie przebiegać, a prowadzący rozmowę będzie go wykorzystywał jako przewodnik. Oto kilka plusów i minusów prowadzenia wywiadów pogłębionych.

 

Wywiad pogłębiony - wgląd w szczegóły

Nic dziwnego, że dogłębny wywiad prowadzi do dogłębnych spostrzeżeń. Często zdarza się, że ankiety otrzymują odpowiedzi na wiele pytań, ale nie są wystarczająco elastyczne, aby uzyskać tak szczegółowe i konkretne odpowiedzi od każdego respondenta. Jeśli respondent mówi coś, a ankieter chciałby zebrać więcej informacji, to warto skorzystać z wywiadów pogłębionych, które są elastyczne i można w nich nakłonić rozmówcę do rozszerzenia tematu. Czasami najwięcej informacji leży w szczegółach, a długi wywiad z uczestnikiem jest najlepszym sposobem na uzyskanie tych szczegółów. Dodatkowo, wywiady pogłębione zmuszają rozmówcę do kreatywnego myślenia. Na przykład, jeśli konsument w wywiadzie powołuje się na rozumowanie decyzji, o której badacz lub marka nie myślał wcześniej, to badacz może zbadać to rozumowanie wyraźnie z konsumentem.

 

Natychmiastowość wyników

Od razu wiemy, jaki jest wynik, bądź perspektywa każdego wywiadu pogłębionego i może on nas prowadzić  w innych kierunkach i tematach w ramach przeprowadzanych badań.

 

Dobrze łączy się z wynikami ilościowymi

Wywiady pogłębione mogą również humanizować wyniki badań w sposób, który w przeciwnym razie byłby trudny do zrozumienia. Na przykład, jeśli nasza ankieta zawiera odpowiedzi na pytania dotyczące naszego produktu lub marki, wywiad pogłębiony jest najlepszym momentem na zbadanie tych rozbieżności z rzeczywistym konsumentem, który może dać nam dodatkowy wgląd. Wywiady pogłębione mogą być wykorzystywane do samodzielnych badań, ale najlepiej wykorzystywać je w połączeniu z innymi badaniami.

 

Zobowiązanie czasowe

Jedną z trudności w przeprowadzeniu dogłębnego wywiadu jest czas, jaki jest potrzebny do jego przeprowadzenia.  Jest on nie tylko czasochłonny dla badacza, ale i dla rozmówcy. Zazwyczaj w przypadku wywiadów pogłębionych stosuje się większe zachęty, niż w przypadku innych form badań.

 

Losowość próby

Jedną z głównych kwestii związanych z wywiadami pogłębionymi jest losowość rozmówcy. Przypadkowość jest kluczem do prowadzenia badań w sposób bezstronny. Jednak w próbie losowej pojawiają się wartości odstające, a wywiad pogłębiony grozi bardzo bliskim podkreśleniem wartości odstających. Na przykład, Twoja marka może wybrać wywiad z kimś, kto ma skrajnie negatywny pogląd na Twój produkt lub ma specyficzne doświadczenie, które wpłynęło na jego poglądy. W rezultacie, ważne jest, aby poprawnie zinterpretować wywiad pod kątem tego, czym jest; przyjrzeć się bliżej doświadczeniu i perspektywie jednej osoby. Ważne jest, aby zrozumieć nowe perspektywy dotyczące Twojego produktu, ale nadal jest to tylko jedna z nich.

Podsumowując, istnieją zarówno zalety, jak i wady pogłębianych wywiadów. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o badaniu poznać je wszystkie. Wywiady pogłębione są świetnym narzędziem, które - jeśli zostanie właściwie wykorzystane - może prowadzić do doskonałego zbadania interesującego nas zjawiska.


Badania ankietowe od 4 zł.